10 Przykazań Wychowawcy

10 PRZYKAZAŃ WYCHOWAWCY

1. Dbajmy o pogodną, pełną życzliwości i miłości atmosferę domową

2. Nie ulegajmy we wszystkim dziecku, ale jednocześnie nie wymagajmy od niego nic ponad jego siły.

3. Przestrzegajmy ustalonego regulaminu dnia dziecka, układajmy go jednak zawsze licząc się z jego osobowością.

4. Dostarczajmy dziecku licznych, odpowiednich do wieku bodźców rozwojowych, pamiętając jednocześnie o tym, aby unikać bodźców niestosownych czy wręcz szkodliwych.

5. Nie traktujmy sami i nie pozwólmy innym traktować naszego dziecka jako zabawkę na pokaz.

6. Starajmy się dawać dziecku okazję do stawania się coraz bardziej zaradnym i samodzielnym.

7. Nie zapominajmy obok umysłu kształcić jego charakter, między innymi przez wyrabianie w nim życzliwego stosunku do wszystkich.

8. Nie trzymajmy dziecka w izolacji - niech od samego początku wrasta w społeczeństwo poznając swoje prawa i obowiązki.

9. Staramy się być w obecności dziecka zawsze spokojni, cierpliwi, zrównoważeni. Nasz niepokój, gniew czy zniecierpliwienie zawsze ujemnie odbija się na dziecku.

10. W samym postępowaniu z dzieckiem starajmy się stosować więcej nagród niż kar, pamiętając o tym, że więcej dobrego można osiągnąć chwaląc niż ganiąc.

Opracował dla nauczycieli i wychowawców Feliks Bocian

"Małe Vademecum pedagoga, rodzica i wychowawcy"